Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Mobilność

 

Aktualne umowy

Pracownicy Katedry Białorutenistyki UW mają możliwość odbycia wyjazdów naukowych w ramach programu ERASMUS. W sprawie dokumentacji i organizacji wyjazdów należy kontaktować się z koordynatorem ds. Mobilności (dr hab. Mirosław Jankowiak / m.jankowiak3@uw.edu.pl).

Obecnie Katedra Białorutenistyki WLS UW ma podpisane umowy z trzema jednostkami zagranicznymi, są to:

  1. Czechy, Uniwersytet Karola (Univerzita Karlova / www.cuni.cz). Umowa do 30.09.2029, dwa miejsca. Kod Erasmus uczelni: CZ PRAHA07, numer umowy: 1500/E+/KA131/CZ

Uniwersytet Karola w Pradze jest jedną z najstarszych uczelni w Europie, założony w 1348 r., a Wydział Filozoficzny istnieje od początku funkcjonowania uczelni. Pracownicy mają możliwość odbycia wyjazdu do Instytutu Studiów Wschodnioeuropejskich (Ústav východoevropských studií), z którym współpracuje Katedra Białorutenistyki UW. https://uves.ff.cuni.cz/cs/

 

  1. Słowacja, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici / www.umb.sk). Umowa do 30.09.2028 r., dwa miejsca. Kod Erasmus uczelni: SK BANSKA01, numer umowy: 303/E+/KA131.

Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji został utworzony w 1992 r., a pracownicy naukowi mają możliwość odbycia wyjazdu dydaktycznego lub szkolenia na Wydziale Humanistycznym. Katedra Białorutenistyki UW współpracuje z Katedrą Języków Słowiańskich (Katedra slovanských jazykov), gdzie poza rusycystyką, tamtejsi studenci mają możliwość m.in. zapoznawania się z językiem białoruskim, polskim i ukraińskim.

https://www.ff.umb.sk/katedry/katedra-slovanskych-jazykov/

 

  1. Litwa, Europejski Uniwersytet Humanistyczny (Europos Humanitarinis Universitetas / www.ehu.lt). Umowa do 30.09.2028 r., dwa miejsca. Kod Erasmus Uczelni: LT VILNIUS20, numer umowy: 215/E+/KA131.

Europejski Uniwersytet Humanistyczny powstał w 1992 r. i do roku 2004 funkcjonował w Mińsku w Białorusi. Po cofnięciu przez Ministerstwo Edukacji Białorusi uprawnień do nauczania, uczelnia przeniosła się do Wilna w 2005 roku, gdzie do dzisiaj funkcjonuje i jest jedną z ważniejszych placówek dla Białorusinów. Prowadzi się tam badania i dydaktykę z zakresu nauk humanistycznych i socjalnych.

https://en.ehu.lt/

 

Ze szczegółami dotyczącymi wyjazdów dydaktycznych dla nauczycieli akademickich można się zapoznać tutaj:

http://bwz.uw.edu.pl/wyjazdy-dydaktyczne-nauczycieli-akademickich-sta-2024-2025-2/

Ze szczegółami dotyczącymi wyjazdów pracowników na szkolenia można się zapoznać tutaj:

http://bwz.uw.edu.pl/wyjazdy-pracownikow-na-szkolenia-stt-2024-2025/

 

Wcześniejsze umowy:

 

W poprzednich latach Katedra Białorutenistyki UW współpracowała z następującymi jednostkami:

HOMELSKI UNIWERSYTET PAŃSTWOWY im. FRANCISZKA SKARYNY

Dnia 08 czerwca 2020 roku Uniwersytet Warszawski podpisał umowę dwustronną z Homelskim Uniwersytetem Państwowym. Koordynatorem współpracy z białoruską uczelnią był prof. UW, dr hab. Radosław Kaleta. Formy współpracy wymienione w umowie:

  1. Wymiana nauczycieli akademickich oraz pracowników naukowych, studentów i doktorantów.
  2. Prowadzenie wspólnych badań naukowych, realizacja projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
  3. Uczestnictwo w konferencjach, seminariach i spotkaniach naukowych.
  4. Wymiana publikacji naukowych i materiałów informacyjnych.
  5. Wspólne wydawanie materiałów dydaktycznych i publikacji naukowych.

AKADEMIA NAUK BIAŁORUSI

Katedra Białorutenistyki UW i Centrum Badań nad Białoruską Kulturą, Językiem i Literaturą działającym przy Narodowej Akademii Nauk Białorusi nawiązały współpracę, obejmującą następujące formy.

  1. Wymiana pracowników naukowych.
  2. Prowadzenie wspólnych badań naukowych, realizacja projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
  3. Uczestnictwo w konferencjach, seminariach i spotkaniach naukowych.
  4. Wymiana publikacji naukowych i materiałów informacyjnych.
  5. Wspólne wydawanie materiałów dydaktycznych i publikacji naukowych.

GRODZIEŃSKI UNIWERSYTET PAŃSTWOWY

Dnia 27 maja 2019 roku Uniwersytet Warszawski podpisał umowę dwustronną z Grodzieńskim Uniwersytetem Państwowym umożliwiającą wyjazdy dla nauczycieli akademickich oraz pracowników naukowych. Inicjatorką nawiązania współpracy z uczelnią w Grodnie i koordynatorką wyjazdów była dr Volha Tratsiak. Dodatkowe formy współpracy wymienione w umowie:

  1. Prowadzenie wspólnych badań naukowych, realizacja projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
  2. Uczestnictwo w konferencjach, seminariach i spotkaniach naukowych.
  3. Wymiana publikacji naukowych i materiałów informacyjnych.
  4. Wspólne wydawanie materiałów dydaktycznych i publikacji naukowych.

BIAŁORUSKI PAŃSTWOWY UNIWERSYTET EKONOMICZNY

W 2019 roku Uniwersytet Warszawski podpisał umowę dwustronną z Białoruskim Państwowym Uniwersytetem Ekonomicznym umożliwiającą wyjazdy dla nauczycieli akademickich oraz doktorantów. Koordynatorem wyjazdów był prof. UW, dr hab. Radosław Kaleta.