Rok 2022

 

21 grudnia w Katedrze Białorutenistyki odbyło się spotkanie świąteczne. Relację ze spotkania można odsłuchać na falach Radia Unet [posłuchaj].

This slideshow requires JavaScript.

* * *

10 listopada Katedrę Białorutenistyki odwiedziła Alina Koushyk (brus. Алі́на Ко́ўшык) – białoruska dziennikarka, działaczka społeczna i przedstawicielka ds. odrodzenia narodowego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Światłany Cichanowskiej.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

 

17 października 2022 r. absolwenci, którzy ukończyli studia w Katedrze Białorutenistyki UW w roku akademickim 2021/22 zorganizowali spotkanie pożegnalne z wykładowcami.

4 października 2022 – pierwszy dzień zajęć nowego pokolenia białorutenistów! 

23 czerwca Katedrę Białorutenistyki odwiedziła prof. Elżbieta Smułkowa – slawistka i językoznawczyni, była kierownik Katedry Białorutenistyki, a w latach 1992–1995 ambasador RP na Białorusi. Prof. Elżbieta Smułkowa podzieliła się z pracownikami KB swoimi wrażeniami z ostatniego pobytu na Białorusi, który odbyła jako członek polskiej delegacji na pogrzebie ś.p. Stanisława Szuszkiewicza. 

This slideshow requires JavaScript.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Język, literatura i kultura Białorusi. Z okazji 140. rocznicy urodzin klasyków literatury białoruskiej– Janki Kupały (1882–1942) i Jakuba Kołasa (1882–1956). 8 – 9 czerwca 2022 roku (zob. filmik). Wydarzenie relacjonowały: Redakcja Białoruska Polskiego Radia, Radio Unet i Radio Svoboda.

This slideshow requires JavaScript.

Wyjazd naukowy na Podlasie, który odbył się 16-20 maja 2022 r. w okolicach Hajnówki. Podczas wyjazdu studenci odwiedzili m.in. synagogę w Orli, Liceum z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce, Rezerwat Żubrów i skansen, a także wzięli udział w wielu warsztatach, m.in z białoruskiej wycinanki, plecenia ze słomy, i tradycyjnej wyszywanki oraz uczestniczy w różnorodnych zajęciach m.in. w zajęciach poświęconych tożsamości narodowej na pograniczu i roli języka w sferze sakralnej. 

This slideshow requires JavaScript.

 

24.02.2022 Spotkanie ZNANI BADACZE BIAŁORUSI pobierz plakat

21.02.2022 21 LUTEGO Dzień Języka Ojczystego pobierz plakat