Nagroda im. Melecjusza Smotryckiego

Dnia 4 grudnia 2023 roku monografia Z. Sauki pt. Fonetyczno-graficzna adaptacja zapożyczeń w języku białoruskim, wydana przez Katedrę Białorutenistyki UW (więcej), została wyróżniona w konkursie na najlepszą monografię naukową z zakresu kultury białoruskiej i ukraińskiej im. Melecjusza Smotryckiego pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a jej przedwcześnie zmarły Autor otrzymał nagrodę In memoria za całokształt pracy na rzecz rozwoju języka białoruskiego (więcej).

Kapituła doceniła tym samym również zasługi Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego dla propagowania działań na rzecz języka białoruskiego (zobacz).

Z obiektywnych przyczyn Najbliżsi śp. Z. Sauki nie mogli przybyć na uroczystość wręczenia nagród, dlatego odebrał ją w imieniu i dla Rodziny Autora prof. Radosław Kaleta – kierownik Katedry Białorutenistyki i współredaktor monografii. Dnia 5 grudnia przekazał on pamiątkowy dyplom synowi Laureata – Stefanowi.

Wśród laureatów konkursu był także absolwent i przyjaciel Katedry Białorutenistyki – dr hab. Mirosław Jankowiak, który został uhonorowany za monografię Leksyka gwar białoruskich na Litwie. Dziedzictwo językowe pogranicza bałtycko-słowiańskiego. Serdecznie gratulujemy!

Relacje Białoruskiej Redakcji Polskiego Radia [posłuchaj] i Radia Svaboda [zobacz].